http://ourodzie.pl

ZNAJDŹ MIEJSCE DLA SIEBIE

gabinety kosmetycznemasaż / pieglęgnacja ciałamedycyna estetyczna


Ultradźwięki w kosmetyceUltradźwięki to fale akustyczne o częstotliwości wyższej niż 16 kHz (to znaczy przekraczającej górny próg słyszalności dla człowieka) i niższej od 100 MHz (hiperdźwięk).

Historia zastosowania ultradźwięków do celów leczniczo-kosmetycznych sięga końca dziewiętnastego wieku, kiedy to bracia Piotr i Jakub Curie odkryli zjawisko piezoelektryczne. P. Langevin w 1927 roku rozpoczął badania nad wpływem ultradźwięków na żywe organizmy. W 1951 roku, dzięki pracom R. Pohlmana, zostały one wdrożone do lecznictwa i diagnozowania na przykład chorób gośćcowych, złamań kości, zwichnięć i blizn.

W dermatologii i kosmetyce wykorzystuje się ultradźwięki o częstotliwości 22-30 kHz, 1 MHz oraz 3 MHz i o natężeniu do 3 W/cm2. Fala 1 MHz wnika do głębokich warstw tkanki (do 60 mm), 3 MHz działa płytko, powierzchniowo, a najlepszą penetrację uzyskuje się przy małych częstotliwościach.

 

Ultradźwięki mają działanie mechaniczne, termiczne oraz fizykochemiczne.

 •  Działanie mechaniczne polega na wprawianiu komórek w rytmiczne drgania. Powoduje ono poprawę mikrokrążenia, wzrost przepuszczalności błon komórkowych, przyspieszenie metabolizmu komórek. Poprawia się mikrocyrkulacja i przepływ limfy, a tym samym zaopatrzenie tkanek w składniki odżywcze i tlen. Proces usuwania produktów przemiany materii ulega usprawnieniu. Drganiom cząstek towarzyszy zjawisko kawitacji (łac. cavitas – jama), które polega na powstaniu, w wyniku chwilowego spadku ciśnienia, mikropęcherzyków wypełnionych gazem. Mają one zdolność powiększania się w wyniku działania fali ultradźwiękowej, a następnie zapadania i wytwarzania fali uderzeniowej.
 • Działanie termiczne ultradźwięków polega na przekształceniu energii przenoszonej w tkankach w ciepło. Fibroblasty zostają pobudzone do syntezy kolagenu, elastyny.
 • Działanie fizykochemiczne to przyspieszenie metabolizmu w skórze oraz zwiększenie absorbcji składników aktywnych. Następuje poprawa pH powierzchni skóry.

Ultradźwięki są metodą bardzo bezpieczną i mogą być stosowana nawet na wrażliwej i skłonnej do podrażnień skórze. Podczas zabiegu na miejsca podlegające zabiegowi nakłada się specjalny żel, dzięki któremu fala przenika w głąb skóry bez żadnych zakłóceń.

Ultradźwięki z powodzeniem wykorzystywane są w kosmetyce w takich zabiegach jak sonoforeza i peeling kawitacyjny.

W ostatnim okresie ultradźwięki o wysokiej częstotliwości są szeroko wprowadzane do likwidowania miejscowego nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zogniskowane ultradźwięki niszczą komórkę tłuszczową, uszkadzając jej błonę komórkową, a następnie usuwają komórkę w procesie przemiany materii.

Przeciwwskazania do stosowania ultradźwięków:

 • nowotwory,
 • gruźlica,
 • implanty, rozrusznik serca,
 • stany gorączkowe,
 • ciąża,
 • choroba wieńcowa,
 • stany zapalne, ropne skóry,
 • niezakończony wzrost kości,
 • ciężki stan ogólny organizmu.


Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszej strony. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

login


hasło


reklama