http://ourodzie.pl

ZNAJDŹ MIEJSCE DLA SIEBIE

gabinety kosmetycznemasaż / pieglęgnacja ciałamedycyna estetyczna


ElektroporacjaElektroporacja to metoda, która pozwala na zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych, pod wpływem impulsów elektrycznych. Badania, zapoczątkowane w latach 70 – tych XX wieku wykazały, że wzrost przepuszczalności błony komórkowej jest wynikiem powstawania w błonie lipidowej komórki kanałów hydrofilowych.

Błona komórkowa umieszczona w polu elektrycznym o dostatecznie dużym natężeniu ulega elektroporacji. Zjawisku elektroporacji towarzyszy wytworzenie kanałów, tzw. elektropor, umożliwiających swobodny przepływ jonów i drobnych cząsteczek przez błonę komórkową.

Elektropory otwierają drogę między wnętrzem a zewnętrzem komórki dla substancji leczniczych oraz znoszą barierę ochronną przed niekontrolowanym przepływem innych, niepożądanych substancji. W warunkach fizjologicznych jest to oczywiście zjawisko niekorzystne. Istotą elektroporacji jest taki dobór parametrów impulsów, aby spowodowały one czasowe otwarcie porów, natomiast nie wywołały trwałego uszkodzenia błony.

Zabieg wywołujący zjawisko elektroporacji przeprowadza się za pomocą specjalnej głowicy emitującej jednokierunkowe pole elektryczne o częstotliwości radiowej.

Na oczyszczoną skórę należy nałożyć wybrany preparat i wykonując głowicą okrężne ruchy, wprowadzić go w głąb skóry. Czas trwania zabiegu wynosi 10 – 30 minut, w zależności od tego, jak duża powierzchnia skóry jest poddawana zabiegowi.

W medycynie i kosmetologii zabieg wprowadzania substancji czynnych za pomocą czynników fizykalnych wywołujących elektroporację jest nazywany mezoterapią bezigłową.

Producenci proponują również aparaty emitujące światło w zakresie podczerwieni, prąd stały lub ultradźwięki, jako dodatkowy czynnik wspomagający wnikanie substancji.Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszej strony. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

login


hasło


reklama