5 mitów na temat wody. Czy znasz wszystkie?

5 mitów na temat wody. Czy znasz wszystkie?

1.  Woda dobrej jakości to tylko ta butelkowana

Badacze są zgodni: dzisiejsza polska „kranówka” może spokojnie konkurować jakością z tą źródlaną sprzedawaną w sklepach w butelkach. Dlaczego? Bo bardzo często do plastikowych opakowań trafia to samo, co do sieci wodociągowych. I co ważne: nie tylko może taka woda konkurować smakiem, ale też ceną, bo jest o wiele tańsza od tej butelkowanej. – Wszystko dzięki nowoczesnej infrastrukturze wodociągowej w miastach. Dodatkowo wodę kontroluje sanepid zarówno przed wpuszczeniem jej w rury, jak i podczas przesyłu. Jednak nie zawsze jesteśmy pewni jakości tego, co leci z naszych kranów. Wtedy warto zastosować filtry. Takie właśnie produkty znajdują się w ofercie firmy UST-M, przykładowo seria filtrów RO wykorzystujących system odwróconej osmozy. Przyda się też filtr podzlewozmywakowy usuwający z wody związki chloropochodne i zanieczyszczenia mechaniczne. Produkty te gwarantują, że pita przez nas woda z kranu jest najwyższej jakości: zawiera nie tylko najważniejsze minerały, ale też świetnie smakuje. I to bez gotowania – mówi Paweł Woźniak, ekspert firmy UST-M.

2. Wody nie trzeba oszczędzać – jest jej pod dostatkiem

Błędne przekonanie, że wody na Ziemi wystarczy „po wsze czasy”, pokutuje w Polakach od lat. Efekt? Nie mamy nawyku jej oszczędzania. Wystarczy jednak przywołać w tym miejscu wyniki badań naukowców, którzy przeliczyli, jak dużo wody zużywamy na co dzień. Znając je, dwa razy zastanowimy się, zanim zamiast szybkiego prysznica znów wybierzemy kąpieli w pełnej wody wannie. Z danych krakowskiego MPWiK wynika, że na dobę każdy z nas zużywa jej ok. 150 l, w tym przykładowo: na mycie naczyń – 4-7 l, na pranie w pralce – 40-70 l, na spłukiwanie toalety – 20-40 litrów. A żeby lepiej zobrazować, jak duże są to ilości, wystarczy informacja, że pełna wanna wody mieści jej aż 140 litrów. Sporo, prawda?

Picie wody

3. Woda mineralna jest dobra dla niemowląt

Lekarze zalecają podawać najmłodszym dzieciom zwykłą wodę źródlaną. Ale wielu rodziców zadaje sobie pytanie: dlaczego, skoro ta wysoko zmineralizowana ma o wiele więcej niezbędnych dla zdrowia składników? Z jednego ważnego powodu. Otóż woda mineralna zawiera substancje, które w wysokim stężeniu mają niekorzystny wpływ na pracę nerek młodego organizmu. A wodę źródlaną (czyli także taką z kranu) można podawać maluchom bez ograniczeń.

4. Wody trzeba pić jak najwięcej

Z powszechnym – i jak najbardziej słusznym – przekonaniem, że powinniśmy każdego dnia wypijać 2 l wody, nie należy się kłócić. Ale już z piciem jej „na siłę”, nawet gdy nie czujemy pragnienia – już tak. Owszem, jeśli uprawiamy sport w 30-stopniowym upale, to trzeba pić wodę w większych ilościach. Równie dużą uwagę powinniśmy zwracać też na sygnały, jakie daje nam nasz organizm, gdy wykonujemy spokojną pracę biurową w klimatyzowanych pomieszczeniach. W takich warunkach łatwo można przeoczyć uczucie pragnienia, które trzeba systematycznie zaspokoić. Jednak najgroźniejsze dla naszego zdrowia jest właśnie picie wody w ilościach większych, niż potrzebujemy. Możemy tym bowiem spowodować tzw. zatrucie wodne, inaczej przewodnienie hipotoniczne. Objawia się ono tym, że pijąc zbyt dużo wody, rozwadniamy obecne w naszym organizmie płyny fizjologiczne i tym samym zmniejszamy poziom niezbędnych do życia elektrolitów. A to w skrajnych przypadkach może doprowadzić do bardzo niebezpiecznego obrzęku mózgu.

5. Picie dużych ilości wody gwarancją pięknej cery

Zależy Ci na zadbanej i promiennej cerze? Pytanie tylko, jak o nią dbać, by cieszyć się jej wyglądem na co dzień? Najlepszym wyjściem będzie nałożenie na twarz głęboko nawilżającego kremu albo uruchomienie nawilżacza powietrza. Dlaczego? Ponieważ pita przez nas woda zwyczajnie nie dociera do górnej warstwy naskórka – epidermy, stąd też w żaden sposób nie wpływa na kondycję cery. Jednak jeśli chcemy koniecznie wspomóc naszą skórę wodą dostarczaną organizmowi z zewnątrz, warto sięgnąć po… zwykły ręcznik nasączony wodą, nawet tą kranową. Efekt jędrnej i miękkiej skóry uzyskamy w ten sposób niemal natychmiast.

Źródło: lifestyle.newseria.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Redakcja Fusion Marketing Sp. z o.o.

+48 794 502 662

zamowienia@fusionpress.eu