Czego Polacy nie lubią w domowych porządkach
Dla nikogo nie jest tajemnicą, że bałagan, kurz i nieporządek negatywnie wpływają na nasze zdrowie i atmosferę panującą w domu. Socjologowie są pewni, że jeśli otacza nas brud, to i samopoczucie ulega pogorszeniu, co w przyszłości może stać się przyczyną stresu i rozdrażnienia. Bałagan też denerwuje i skutkuje złym humorem. Mimo to nasze społeczeństwo niekoniecznie przepada za sprzątaniem. Czego tak bardzo nie lubimy w tej czynności?
Serwis Pozamiatane.pl przeprowadził badanie na temat „Jak sprzątają Polacy”, żeby sprawdzić czego najbardziej nie lubimy w domowych porządkach. Okazało się, że 25,6% respondentów po prostu nie przepada za sprzątaniem, a u 29,2% pytanych czynność ta powoduje zmęczenie. Badani dostrzegają także inne niedogodności związane z porządkami: 22,3% nie lubi się pocić, a 70,1% uważa, że sprzątanie zabiera im za dużo czasu.
Autorzy badania sprawdzili również motywację stojącą za sprzątaniem. 77,8% pytanych lubi po prostu mieć czyste mieszkanie, a 47,8% docenia miły zapach, jaki unosi się w powietrzu po skończonych porządkach. Z odpowiedzi wynika zatem, że lubimy nie tyle sam proces, tylko jego efekty.
Pomimo dostępnych w sklepach licznych urządzeń gospodarstwa domowego, które mają na celu ułatwiać sprzątanie, dla ankietowanych wcale nie staje się ono przyjemniejszą czynnością. Polacy chcą mieć czyste mieszkanie, natomiast nie bardzo chcą sami sprzątać.
Który z obowiązków męczy nas najbardziej? Większość respondentów (57%) nie znosi mycia okien. Taka liczba nie dziwi, ponieważ nawet poświęcając dużo czasu na tę czynność, na oknach często pozostają plamy lub smugi, szczególnie jeśli użyjemy niewłaściwych środków do czyszczenia. Badani uważają też, że mycie okien wymaga największego zaangażowania i poświęcenia czasu ze wszystkich obowiązków domowych.
Drugą czynnością, której nie lubimy, jest czyszczenie lodówki. Aż 62% badanych uważa tę aktywność za najgorszy dla nich etap sprzątania. Respondenci twierdzą, że rozmrażanie i mycie lodówki jest męczące, nieprzyjemne, a w dodatku czasochłonne.
Obowiązek prania nie denerwuje tak bardzo, ponieważ jest to proces bezobsługowy. Ale już wyjmowanie prania z pralki i rozkładanie rzeczy do suszenia nas męczy. Zgodnie z wynikami badania najwięcej, bo aż 49%, najbardziej w tym procesie nie lubi składać ubrań. Prasowania nie znosi z kolei 59% Polaków.
A jak odnajdujemy się w łazience i kuchni? Za myciem toalety nie przepada 48% badanych osób, biorąc pod uwagę nawet fakt, że WC można sprzątać raz w tygodniu. 59% respondentów nie lubi natomiast mycia naczyń, ponieważ zajmuje ono cenny czas, a przy tym jest to ostatnia rzecz, którą chcemy robić bezpośrednio po jedzeniu.
Na takie obowiązki jak mycie podłóg i ścieranie kurzu, które stanowią nieodłączną część codziennego życia alergików i rodzin z małymi dziećmi, skarży się odpowiednio 42% i 44% przebadanych.
Analizując wyniki badania można wnioskować, że dla wielu osób sprzątanie jest czymś uciążliwym, niewygodnym i czasochłonnym. Uważamy też ten obowiązek za stratę czasu. Aby zabrać się za uporządkowanie własnego mieszkania, niektórym potrzebny jest "szczególny nastrój", a u wielu osób konieczność zrobienia porządków w domu wręcz powoduje pogorszenie humoru, co nie zmienia jednak faktu, że robienie porządków jest nieodłączną częścią życia.
Rynek usług zamawianych online szybko się rozwija. Tak jak zamawiamy jedzenie czy Ubera, możemy również zamówić profesjonalne sprzątanie. Coraz większa liczba osób decyduje się na skorzystanie z pomocy, aby oszczędzić czas oraz uniknąć konieczności wykonywania męczących obowiązków domowych - mówi Jakub Łączkowski, Prezes Zarządu Pozamiatane.pl
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie platformy Pozamiatane.pl na próbie 2743 osób pomiędzy 20 a 39 rokiem życia.
**
Pozamiatane.pl to nowoczesna platforma internetowa, która łączy klientów ze sprawdzonymi sprzątaczami. Dostarcza rozwiązanie, które umożliwia szybkie zamówienie bezpiecznego sprzątania przez całą dobę. Platforma powstała w 2015 roku. Obecnie działa na terenie Warszawy, Krakowa i Wrocławia.
Komentarze (0)