Zawód fryzjer – cechy i obowiązki

Zawód fryzjer – cechy i obowiązki

Zawód fryzjera rozwija się ze względu na potrzeby społeczeństwa. Zmiany w wyglądzie zaszły dalej, dlatego samo podcinanie i farbowanie fryzur nie wystarcza. Można powiedzieć, że układanie fryzur to dziś niemal sztuka.

Cechy dobrego fryzjera
Fryzjerstwo wiąże się z wykonywaniem życiowej pasji, ponieważ, aby zostać fryzjerem, trzeba mieć na niego zadatki. Modelowania czy strzyżenia teoretycznie można się nauczyć, ale tak naprawdę potrzeba dużo własnej inicjatywy, aby to, co na głowie, mogło być atrakcyjne wizualnie. Trzeba mieć dużą wiedzę na temat nie tylko technik czesania, ale też na temat preparatów, składników odpowiedzialnych za dbałość o włosy, itd.
Fryzjer musi charakteryzować się podzielnością uwagi, aby wyłapać wszystko to, co dzieje się w danym momencie na głowie klienta. Musi być też przewidywalny, żeby móc stwierdzić, czy dana fryzura jest w stanie utrzymać się na głowie, czy nie. To zależy w dużej mierze od znajomości rodzajów włosów, stanu skóry głowy , itd. Nie sposób nie wspomnieć o zdolnościach manualnych, jakimi powinni się wykazywać fryzjerzy. To dzięki nim możliwe jest dokładne i szczegółowe rozdzielanie kosmyków, co szczególnie doceniane jest podczas układania np. ślubnych fryzur. Dzięki takim zdolnościom fryzjerzy są w stanie wykonać praktycznie każde zadanie zlecone przez klienta.
 

Fryzjerstwo jako zawód społeczny
Fryzjerstwo może być traktowane jako rzemiosło. To dziedzina usług, jakie są pełnione w życiu społecznym. Fryzjer to zawód społeczny, ponieważ opiera się na pracy z ludźmi. To także odpowiedź na współczesne potrzeby, biorąca pod uwagę aktualną modę. Fryzury wyznaczają trendy i pozwalają wpisywać się w styl. Fryzjer pełni ważną rolę w codziennym życiu tych wszystkich, którym nie jest obojętne, jak wyglądają. Jest pewnego rodzaju mentorem, dzięki któremu można ciągle być na czasie, jeśli chodzi o aktualną modę na fryzury. Mowa tu nie tylko o kobietach, ale i o mężczyznach, ponieważ także panowie lubią zamówić u fryzjera nowoczesne uczesanie zgodne z aktualnymi trendami.

Fryzjer jako stylista
Dzisiaj od fryzjerów wymaga się nie tylko przycięcia czy odpowiedniego ułożenia włosów, ale też wręcz wykreowania wizerunku. Można go nazwać stylistą włosów, a to już zobowiązuje do czegoś więcej niż tylko do poprawnego wykonania fryzury. To konieczność zadbania o całościowy efekt, jaki wywoła wykonana fryzura. Fryzjerstwo, będące pasją fryzjera, daje możliwość podpowiedzenia w doborze koloru, stylu uczesania oraz sposobu strzyżenia. Dzięki profesjonalnym radom można wyjść z salonu w pełni zadowolonym i zachwycać otoczenie odpowiednim doborem ułożenia włosów dostosowanym do stylu, wyglądu, karnacji, itd. Niezwykle ważne dla klientów jest obecnie zadbanie o własny indywidualizm. Dlatego też stanowi to pewnego rodzaju wyzwanie dla fryzjerów. Muszą oni odejść od utartych schematów, a jednocześnie wykazać się doświadczeniem.

Na czym powinien znać się fryzjer?
Fryzjerstwo jest profesjonalne, gdy ten, który się nim zajmuje, zna się na następujących rzeczach:
• na doborze fryzury do preferencji klienta oraz do jego wyglądu,
• na ocenie stanu skóry głowy, która pozwoli dobrać właściwe kosmetyki, 
• na ocenie stanu włosów, która pozwoli dobrać narzędzia oraz zrezygnować z zabiegów osłabiających,
• na wykonywaniu wszystkich zabiegów: strzyżenia, koloryzacji i dekoloryzacji, trwałej ondulacji, układaniu rozmaitych fryzur.

Higiena w salonach fryzjerskich
Fryzjerstwo, żeby mogło być jak najbardziej profesjonalne, musi też opierać się na higienie. Umiejętność i chęć zachowania higieny w salonie podczas wykonywania zabiegów na włosach musi cechować każdego stylistę. Także dzięki temu będzie on postrzegany jako zawodowiec. Higiena wpłynie na to, jak dany salon będzie postrzegany i czy klienci będą chcieli do niego wracać. Wpływ na to ma również estetyka pomieszczeń, ładne wyposażenie, dobranie właściwej stylistyki – dzięki temu można się zaprezentować jak najbardziej fachowo i na wysokim poziomie.

Fryzjerstwo się rozwija, bo rośnie zapotrzebowanie na tworzenie oryginalnych i pięknych fryzur. Znalezienie dobrego specjalisty w tej dziedzinie to skarb dla wielu klientów. 
Materiał zewnętrzny: mila-furniture.com

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Redakcja Fusion Marketing Sp. z o.o.

+48 794 502 662

zamowienia@fusionpress.eu