Implanty zębowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Implanty zębowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Implanty zębowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Dorosły człowiek powinien mieć 32 zęby. Liczba ta potrzebna jest do tego, by proces żucia przebiegał prawidłowo. Ewolucja sprawiła jednak, że niektórzy z nas mają mniejsze szczęki, a tym samym – mniejszą liczbę zębów. Efektem są różne wady zgryzu, które powstają na etapie dorastania. Oto najważniejsze kwestie związane z implantami zębowymi.

Zębowe implanty

Zęby tracimy z wielu powodów. Może to być niedostateczna higiena jamy ustnej, zaniechanie leczenia czy urazy różnego rodzaju. W ten sposób obciążamy jednak pozostałe zęby.
Brak danego zęba wpływa na te, które z nim sąsiadują. Ubytki mogą powodować choroby stawów i mięśni żuchwy, a także zmieniać wygląd zewnętrzny policzków oraz ust.
Nasz organizm w takiej sytuacji dąży do zniwelowania luk poprzez przemieszczenie pozostałych zębów. Kość w tych okolicach stopniowo zanika, z czasem coraz trudniej jest ją zatem odtworzyć. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku są zębowe implanty. Stomatologia z powodzeniem stosuje je już od ponad pięćdziesięciu lat.

Czym jest implant zębowy?

Implanty są niczym innym jak częściami zamiennymi zębowego korzenia. Tworzy się je z tytanu, a ich forma wyglądem przypomina walec. Funkcją implantu jest stałe wtopienie się w kość. Proces ten, zwany osteointegracją, pozwala na przeniesienie czynności żucia na okalającą implant kość.

Jak przebiega leczenie implantologiczne?

Leczenie rozpoczyna się od wizyty konsultacyjnej. Lekarz ocenia wówczas stan uzębienia oraz szanse na odbudowę poprzez implanty. Podstawą i punktem wyjściowym jest tutaj badanie RTG. W niektórych przypadkach potrzebne są dodatkowe badania, jak na przykład tomografia. Na bazie ich wyników układany jest następnie plan leczenia.

Zabieg, w wyniku którego implant zostaje umieszczony w kości, przeprowadza się w miejscowym znieczuleniu. Dzięki temu procedura przebiega bezboleśnie. Na koniec dentysta przekazuje wskazówki, do których należy się zastosować. Są one jednak podobne do tych, które otrzymujemy chociażby po ekstrakcji zęba. Mniej-więcej po dwóch tygodniach następuje wizyta kontrolna. Po kilku miesiącach wykonuje się natomiast stosowną protetykę. W szczególnych sytuacjach możliwa jest też protetyka natychmiastowa.

Kiedy nie można zastosować leczenia implantologicznego?

Głównym przeciwwskazaniem do wszczepienia implantu jest zły stan zdrowia. Zabiegu nie można wykonać również wtedy, gdy w miejscu ubytku nastąpił zanik kości. Powodują go problemy zdrowotne, w tym rozwijające się stany zapalne. Inną przyczyną może być długotrwałe zwlekanie z wizytą u implantologa po utracie zęba. Wówczas wszczepienie implantu może być możliwe jedynie po uprzedniej odbudowie kości, co oczywiście wydłuża leczenie. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem wypełnienie ubytku niezwłocznie po wypadnięciu lub wyrwaniu zęba.

Na ogół zakłada się, że zanik kości rozpoczyna się po około trzech miesiącach od powstania ubytku. Proces ten jest jednak kwestią indywidualną. Wpływają na niego różne czynniki, jak wiek, ogólny stan zdrowia czy genetyka. Zdarza się jednak, że implanty wszczepiane są po upływie kilku, a nawet kilkunastu lat.

Czy wszczepienie implantu niesie za sobą ryzyko?

Implantologia jest niemal całkowicie bezpieczna. Wskaźnik udanych zabiegów bliski jest stu procent. Jedynie w skrajnych przypadkach implant nie przyjmuje się i należy go usunąć. Po udanej rekonwalescencji można podjąć jednak kolejne próby.

W jakich przypadkach sprawdzi się implant zębowy?

Tak naprawdę implant znajduje zastosowanie w większości braków, zarówno pojedynczych zębów, jak i całych zespołów. Implanty mogą ponadto stanowić bazę pod mosty oraz korony zębowe, a nawet ruchome protezy.

Czy implanty mają datę ważności?

Nie. Implanty zębowe powinny nam służyć przez resztę życia. Nie zapominajmy jednak, że mówimy o żywym organizmie, w którym zachodzą ciągłe zmiany. Stan i żywotność implantów zależy od stanu zdrowia pacjenta, a także kondycji pozostałych zębów i stosowanych środków higieny. Bakterie, obecne na płytce nazębnej, mogą przyczyniać się do stanów zapalnych wokół implantu, a nawet nawracającego zapalenia, w wyniku którego może nastąpić zanik kości w szczęce i skutkiem tego – utrata implantu. Profilaktyka zakłada regularne kontrole oraz specjalistyczną higienę implantów u stomatologa co sześć miesięcy.

Czy implanty są drogie?

Cena wszczepienia implantu zależy od indywidualnych czynników, nie jest zatem stała. Wpływają na nie materiały, z których tworzone są protezy czy korony zębowe. Pełen koszt możemy jednak poznać już w trakcie pierwszej wizyty u stomatologa.

Higiena implantów – jak wygląda?

Implanty z założenia mają przypominać zęby stałe, należy o nie zatem dbać w ten sam sposób, używając tej samej pasty czy płynu antybakteryjnego. Pacjent powinien pamiętać o wizytach kontrolnych, które wyznaczy dentysta.

Czy możliwe jest wykonanie tomografii lub rezonansu u pacjenta posiadającego implanty zębowe?

Owszem, implanty w żaden sposób nie wpływają na przebieg takiego badania.

Czy implanty utrudnią kontrolę bezpieczeństwa na lotniskach?

Nie. Wbrew niesłusznie powielanemu stereotypowi, lotniskowe bramki w żaden sposób nie reagują na implanty.

Więcej wiedzy na temat implantów zębowych znajdziesz na https://cdcstomatologia.pl/implantologia.html.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Redakcja Fusion Marketing Sp. z o.o.

+48 794 502 662

zamowienia@fusionpress.eu