Zioła w pielęgnacji cery naczynkowej

Zioła w pielęgnacji cery naczynkowej

Cera naczynkowa charakteryzuje się licznymi pajączkami oraz rumieńcami, powstającymi w wyniku pękających oraz rozszerzających się naczynek krwionośnych. Jest cienka, wrażliwa i szybko reaguje na zmieniające się warunki atmosferyczne. Dla tego rodzaju cery ratunkiem jest odpowiednia pielęgnacja, polegająca na uszczelnianiu naczynek krwionośnych, nawilżaniu oraz wzmacnianiu bariery ochronnej skóry. Pomocne są w tym kosmetyki zawierające ekstrakty roślinne z miłorzębu japońskiego, arniki górskiej, czarnego bzu czy kasztanowca zwyczajnego.

1. Arnika górska (Arnica montana)

Arnika górska jest rośliną wykorzystywaną zarówno w medycynie naturalnej, jak i kosmetyce. Wszystko za sprawą jej licznych właściwości zdrowotnych, w szczególności zmniejszających obrzęk, przeciwbólowych, a także przyspieszających gojenie. Kwiaty arnica montana zawierają fitosterole, garbniki, kwasy organiczne, flawonoidy, saponiny, olejki eteryczne oraz karotenoidy, które wnikają w skórę i docierają do jej najgłębszych warstw. Arnika wzmacnia oraz obkurcza ściany naczyń krwionośnych. Preparaty z jej zawartością ujednolicają koloryt cery ze skłonnością do pajączków i zaczerwienień. Dzięki nim nieestetyczne żyłki stają się mniej widoczne. Arnikę można stosować w postaci żeli, maści oraz kremów.

2. Bez czarny (Sambucus nigra)

Czarny bez jest bogatym źródłem pielęgnujących oraz leczniczych substancji aktywnych. Zawiera on między innymi witaminy A, C oraz z grupy B, kwasy organiczne, flawonoidy, olejki, sterole, sole mineralne oraz liczne mikroelementy. Sok z jego owoców lub napar z kwiatów jest powszechnie stosowanym i skutecznym lekiem na przeziębienie. Czarny bez wykorzystuje się również w kosmetyce. Wzmacnia on ściany naczyń włosowatych, redukuje zmiany rumieniowe skóry, usprawnia krążenie, chroni skórę przed negatywnym oddziaływaniem wolnych rodników, a także nawilża oraz koi powstałe na niej podrażnienia. Czarny bez można stosować w postaci maceratów, toników lub kremów.

3. Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)

Kasztanowiec zwyczajny jest jednym z najczęstszych składników kosmetyków dedykowanych cerze naczynkowej. I nic dziwnego – roślina ta zawiera związki, które wzmacniają naczynia włosowate naczyń krwionośnych oraz poprawiają krążenie. Są to między innymi karotenoidy, garbniki, saponiny, tłuszcze, flawonoidy, alantoina, eskulina i escyna.  Kosmetyki z zawartością kasztanowca sprawiają także, że skóra staje się elastyczniejsza. Działa on ponadto lekko ściągająco oraz likwiduje obrzęki, dlatego jest jednym ze składników preparatów pod oczy. Kasztanowiec zwyczajny stosuje się w postaci kremów, toników i żeli.

4. Miłorząb japoński (Ginko biloba)

Najcenniejszą częścią miłorzębu japońskiego są liście. To właśnie w nich znajdują się cenne flawonoidy, biflawony, hydrokwasy, steroidy, ginkolid i glikozydy. Ginko biloba ma zbawienny wpływ na mikrokrążenie skórne – wzmacnia ścianki naczynek krwionośnych, zapobiega ich rozszerzaniu się (czyli pojawianiu pajączków) oraz nawilża i uelastycznia skórę, dzięki czemu staje się ona mniej podatna na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Wyciąg z liści miłorzębu japońskiego wykazuje ponadto działanie zwalczające wolne rodniki, pobudzające produkcję kolagenu, regenerujące oraz wspomagające odbudowę komórek. Z tego powodu preparaty z ginko biloba sprawdzają się nie tylko w pielęgnacji cery naczynkowej, ale także wrażliwej skóry wokół oczu. Stosuje się go w postaci kremów, żeli oraz olejków.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Redakcja Fusion Marketing Sp. z o.o.

+48 794 502 662

zamowienia@fusionpress.eu