Przewodnik po rodzajach alkoholu

Przewodnik po rodzajach alkoholu

Podczas zakupów w sklepie monopolowym często stajemy przed trudnymi wyborami. Możesz zdecydować się na tradycyjne trunki, takie jak wódka czy piwo, albo spróbować czegoś nowego. Poznaj różne rodzaje dostępnych trunków i ich cechy charakterystyczne. Ten podstawowy przewodnik po alkoholach może ułatwić Ci podjęcie decyzji podczas wizyty w sklepie Cortez w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania.

Rodzaje nisko- i średnioprocentowych alkoholi

Sklepy monopolowe posiadają w swojej ofercie szeroką gamę napojów alkoholowych. Niskie i średnie alkohole są dostępne dla tych, którzy nie lubią mocniejszych trunków lub po prostu chcą czegoś nieco mniej mocnego. Możemy dokonać najprostszego rozróżnienia:

 • Piwo to napój, który ma niską zawartość alkoholu. Wytwarzany jest z rozcieńczonego ekstraktu chmielowego i słodu, a następnie fermentowany przy użyciu drożdży piwnych. Napoje te można podzielić na jasne i ciemniejsze, a także na dolnej lub górnej fermentacji.
 • Wino to napój o średniej zawartości alkoholu, który powstaje w wyniku fermentacji alkoholowej moszczu winogronowego. Zawartość alkoholu w tym napoju może się wahać, ale zazwyczaj wynosi od 9% do 15%. Wino można podzielić ze względu na kolor na czerwone, białe i różowe. Na podstawie zawartości cukru możemy wybierać spośród trunków wytrawnych, półwytrawnych lub słodkich. Wyróżniamy również wina musujące i wina niemusujące.
 • Miód pitny to napój, który powstaje ze sfermentowanego miodu. Napój ten zawiera zazwyczaj od 9% do 18% alkoholu.
 • Cydr to orzeźwiający napój wytwarzany z soku dojrzewających jabłek. Zazwyczaj ma niską zawartość alkoholu, zwykle od 1,2% do 8,5%.

Dowiedz się więcej o alkoholach wchodząc na https://oalkoholach.pl/

Rodzaje mocnych alkoholi

Napój o zawartości minimum 15% etanolu nazywany jest alkoholem mocnym. Do tej grupy zalicza się wiele trunków, dlatego sklepy monopolowe mają ich szeroki wybór. Jakie rodzaje mocnych alkoholi możemy wyróżnić?

 • Wódka to napój powstały w wyniku zmieszania spirytusu rektyfikowanego z wodą. Zawiera około 40% alkoholu objętościowo. Może być aromatyzowana lub w czystej postaci.
 • Whisky to spirytus powstały w wyniku destylacji zacieru zbożowego. Zawiera około 40% alkoholu objętościowo. Trunek ten można podzielić ze względu na kraj pochodzenia. Wyróżniamy najpopularniejsze whisky: Szkocką i Irlandzką.
 • Gin - Wódka, która jest aromatyzowana owocami jałowca oraz różnymi ziołami i przyprawami. Zawiera od 35% do 40% alkoholu.
 • Rum - to trunek produkowany ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej. Zazwyczaj zawiera 37,5% alkoholu, ale może mieć nawet 80%.
 • Tequila to napój produkowany ze sfermentowanego soku z niebieskiej agawy. Tequila może mieć różne poziomy alkoholu od 35% do 55%.
 • Brandy to napój wytwarzany z wina, głównie winogron lub owoców (np. Cherry Brandy). Zazwyczaj zawiera od 40% do 60% alkoholu.
 • Likier to gęsty napój, który powstaje ze spirytusu smakowego. Może być słodzony aromatami owocowymi, ziołowymi, korzennymi lub słodkimi. Może zawierać od 23% do 45% alkoholu objętościowo.
 • Absynt to napój, który jest wytwarzany z kwiatów i liści piołunu, a także kopru włoskiego i anyżu. Zawartość alkoholu może wynosić od 45% do nawet 74%.
 • Koniak to szlachetny spirytus wytwarzany z destylowanych białych francuskich winogron. Starzony jest w dębowych beczkach. Zawiera około 40% alkoholu.
 • Rakija to napój, który powstaje ze sfermentowanych owoców. Rakija ma zwykle 40% do 50% alkoholu objętościowo.
 • Śliwowica to napój wykonany ze śliwek węgierek. Śliwowica ma wysoką zawartość alkoholu, na poziomie 70% objętości.

Butelki z wódką

Rodzaje wódki i sposób jej podawania

Niewątpliwie wódka to najbardziej znany i kultowy alkohol w Polsce. Jest częścią naszej kultury, od wielu lat pojawia się w literaturze, muzyce i filmach.

Trudno sobie wyobrazić organizację wielu rodzajów imprez bez wódki, takich jak urodziny, wesela czy rocznice. Ze względu na szeroką gamę marek i przystępną cenę, wódka jest najczęściej używanym alkoholem na tego typu imprezach.

Producenci ciągle wymyślają nowe sposoby na dodanie wódki do swojego produktu, aby wyróżnić się od reszty. Rodzajów tego popularnego trunku jest wiele i może być ich bardzo dużo. Czy można pogrupować różne rodzaje wódki? Tak!!! Trunek ten, którego zawartość wynosi około 40%, dzieli się w następujący sposób:

Wódki czyste są produkowane ze spirytusu rektyfikowanego i rozcieńczane wodą do około 40% objętości alkoholu. Można je podzielić na:

 • Zwykłe - Wykonane ze spirytusu rektyfikowanego z ziemniaków i rozcieńczone wodą.
 • Selektywne - wykonane ze spirytusu rektyfikowanego podwójnie destylowanego.
 • Luksusowe - powstają w wyniku wielokrotnie destylowanego spirytusu rektyfikowanego.

Wódki gatunkowe nazywane są również wódkami smakowymi. Produkowane z wody i spirytusu rektyfikowanego oraz olejków aromatycznych i wyciągów roślinnych. Można je podzielić ze względu na ilość dodanego ekstraktu:

 • Wytrawne (do 50g w 1 litrze).
 • Półwytrawne (od 51 do 120 gramów w 1 Litrze).
 • Półsłodkie (od 121 do 220 gramów w 1 Litrze).
 • Słodkie (od 221 do 330 gramów w 1 Litrze).

Być może znasz już oferowane przez nas rodzaje wódki, ale być może jesteś ciekaw, jak prawidłowo ją podawać. Ponieważ wódka jest bardzo mocna, najlepiej pić ją powoli i w małych ilościach. Najlepiej jest spożywać wódkę z przekąskami, a następnie popijać ją wodą, cytryną, sokiem lub innym napojem niegazowanym. Wódkę wytrawną podaje się zazwyczaj schłodzoną w kieliszkach o pojemności 35-40 ml. Z kolei wódki słodkie podaje się w temperaturze pokojowej w kieliszkach o pojemności 35-40 ml. W kieliszkach tych mieści się około 20-25 ml napoju alkoholowego. Napój ten może być podawany w różnych napojach, więc można go mieszać z ulubionymi składnikami.

Każdy rodzaj alkoholu ma swoich zwolenników. Jedni wolą słabsze drinki, a inni mocniejsze. Są chwile, kiedy warto dostosować się do okoliczności. Warto wypić lampkę wina z romantyczną randką. Bez względu na to, w jakiej sytuacji się znajdujesz, sklepy Cortez posiadają szeroki wybór napojów alkoholowych. Są wśród nich marki popularne i luksusowe.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Redakcja Fusion Marketing Sp. z o.o.

+48 794 502 662

zamowienia@fusionpress.eu