Stres i emocje a odżywianie

Stres i emocje a odżywianie

Czynniki psychologiczne, do których należy stres, są jednymi z czynników wpływających na zachowania żywieniowe. Może on mieć zarówno psychologiczny, jak i fizjologiczny wpływ na zachowania żywieniowe. Stres może mieć dwojaki wpływ na te zachowania: może zwiększać lub zmniejszać spożycie pokarmu.

Jak stres wpływa na nasze samopoczucie i apetyt?

Stres może powodować wzrost poziomu serotoniny i nadmierną produkcję kortyzolu przez komórki nerwowe. Ludzie czują się spokojniejsi i bardziej zrelaksowani, gdy mają serotoninę. Jednak jej niedobór może prowadzić do zaburzeń nastroju i zwiększonego łaknienia produktów węglowodanowych. Te zwiększają wydzielanie i produkcję endorfin, oraz serotoniny. Poziom kortyzolu wysoki jak NPY może zwiększać apetyt. Dodatkowo nadmiar kortyzolu może prowadzić do zwiększonego magazynowania lipidów i otyłości. Sprawdź dietę antystresową, dowiesz się o niej więcej wchodząc na https://dietynatacy.pl/porady-dietetyczne/dieta-antystresowa/yioe_hcyx

Zjedzenie posiłku jest szybkim sposobem na rozładowanie stresu i napięcia. Może również zachęcać do zwiększonej konsumpcji, nad którą łatwo stracić kontrolę. Okazuje się jednak, że zwiększone spożycie pokarmów może być spowodowane aktywacją układu nerwowego współczulnego w sytuacjach stresowych. Może to prowadzić do upośledzonego wchłaniania pokarmu i negatywnych emocji. Zjawisko to częściej występuje u osób zdrowych, które nie cierpią na zaburzenia odżywiania czy otyłość.

Ból brzucha

Co stresor ma wspólnego z tym, co jemy?

Tak, możliwa jest zmiana nawyków żywieniowych w zależności od stresora. Ostry i nagły stres może prowadzić do większej tendencji do unikania jedzenia. Organizm fizjologicznie przekieruje swoją energię, aby przeciwdziałać efektom stresu. Czujemy się bardziej głodni, gdy jesteśmy pod wpływem przewlekłego stresu.

Polscy badacze stwierdzili, że badani mieli tendencję do jedzenia mniejszej ilości owoców, warzyw, produktów białkowych, płatków śniadaniowych i fast foodów niż wcześniej. Uczucie złości lub strachu również obniżało apetyt respondentów, natomiast uczucie smutku lub znudzenia pobudzało go.

Kobiety i mężczyźni wybierali również różne sposoby radzenia sobie z napięciem. Na przykład w chwilach smutku lub nudy czekolada była najchętniej wybierana przez kobiety, podczas gdy alkohol był bardziej popularny wśród mężczyzn. Istnieje wiele czynników, które wpływają na wybór słodyczy, a w szczególności czekolady. Jednym z nich jest wspomniana wcześniej zwiększona produkcja serotoniny po spożyciu węglowodanów. Stres może również powodować spadek poziomu magnezu i antyoksydantów. Organizm wykorzystuje magnez do wytwarzania hormonów stresu. Ciemna czekolada jest dobrym źródłem zarówno antyoksydantów, jak i magnezu.

Chociaż stres może powodować pozytywną reakcję organizmu, może również mobilizować do działania. Coraz więcej osób doświadcza nadmiernego stresu. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z nadmiernym stresem w żywieniu. Wszystko zależy od tego, jaki masz stresor i jakich emocji doświadczasz. Można przeciwdziałać jego skutkom będąc świadomym.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Redakcja Fusion Marketing Sp. z o.o.

+48 794 502 662

zamowienia@fusionpress.eu