Poznaj skuteczne metody antykoncepcyjne

Poznaj skuteczne metody antykoncepcyjne

Pierwsze formy antykoncepcji pojawiły się już w starożytności. Przez stulecia kobiety stosowały domowe, wręcz „szarlatańskie” metody zapobiegania ciąży. Dopiero w XX wieku medycyna przyniosła skuteczne rozwiązanie tego problemu. Dziś możemy korzystać ze środków, które dają nam niemal stuprocentową skuteczność. Wachlarz metod antykoncepcyjnych jest bardzo szeroki, choć wiele kobiet nie zdaje sobie z tego sprawy. Wokół antykoncepcji narosło wiele mitów, które powodują, że kobiety po prostu się jej boją. Niepotrzebnie, bo daje nam same korzyści.

Starożytne Egipcjanki stosowały własnoręcznie robiony środek plemnikobójczy wykonany z daktyli, miodu i akacji. Rzymianki chętniej wybierały pierwowzór dzisiejszej prezerwatywy wykonany ze zwierzęcego jelita, a Azjatki stosowały wkładki z papieru bambusowego lub skórki granatu. Kobiety już w starożytności poszukiwały skutecznej metody antykoncepcji, bo wiedziały, że da im to swego rodzaju wolność i niezależność. Przez wieki kobiety musiały radzić sobie z tym problemem same, domowymi sposobami, których skuteczność pozostawiała wiele do życzenia. Dopiero badania rozpoczęte w XIX w., których zwieńczeniem było wynalezienie w latach 50. XX w. tabletki antykoncepcyjnej przyniosły im wyzwolenie.

Antykoncepcyjne mity

Może trudno w to uwierzyć, ale znana nam dzisiaj antykoncepcja hormonalna ma już prawie 60 lat. Wciąż jednak wiele kobiet jej nie zna lub po prostu się jej boi. Ich wiedza w dużej mierze opiera się na mitach stworzonych i powielanych przez przeciwników antykoncepcji, a z dostępnych środków zapobiegania ciąży potrafią wymienić tylko prezerwatywę i tabletkę. Co gorsze, rzesza kobiet wierzy, że skuteczną metodą antykoncepcji jest stosunek przerywany. Antykoncepcja od lat 50 XX w. przeszła prawdziwą rewolucję. Dziś kobiety mają do wyboru nawet kilkanaście sposobów ochrony przed ciążą. Skuteczność antykoncepcji określa tzw. wskaźnik Pearla, czyli liczba nieplanowanych ciąż, do których doszło u stu par stosujących określoną metodę antykoncepcji.

Podwójne korzyści

Najważniejsze jest jednak to, że antykoncepcja daje nam o wiele więcej korzyści niż tylko zapobieganie ciąży. Poprawa wyglądu skóry, lepsza przemiana materii, poprawa nastroju, zniwelowanie dolegliwości związanych z menstruacją, ochrona przed chorobami układu rozrodczego, a nawet nowotworami – to wszystko zapewni nam antykoncepcja hormonalna, pod warunkiem, że lekarz dopasuje ją do nas na miarę. Co to znaczy? Wybierając metodę i środek antykoncepcyjne należy uwzględnić nie tylko wiek pacjentki, ale również jej stan zdrowia, styl życia, dietę. Proces dobierania może trwać nawet kilka tygodni, ale warto się tego podjąć, bo korzyści będą nieocenione. O ostatecznym rodzaju antykoncepcji zdecyduje lekarz, ale nasze potrzeby mają ogromne znaczenie. Z czego możemy wybierać?

Metody mechaniczne:

Polecane kobietom, które z powodów zdrowotnych nie mogą stosować metod hormonalnych. Nie ingerują również w układ krążenia.

  • prezerwatywy – ogólnodostępne, zalecane dla osób nie będących w stałym związku, chroni nie tylko przed ciążą, ale również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wskaźnik Pearla wynosi od 3 do 7.
  • wkładki i spirale domaciczne  - Wkładki zalecane są dla kobiet, które już rodziły, a stosuje się je od 3 do 5 lat. Materiał (miedź lub srebro), z jakiego są wykonane działa plemnikobójczo. Wskaźnik Pearla dla tej metody to 1-3.
  • błony i kapturki - to metoda mało popularna w Polsce, a porównać ją można do prezerwatyw dla kobiet. Ich rozmiar dobiera nam ginekolog. Umieszcza się je głęboko w pochwie, tak by zakryły ujście szyjki macicy. Wskaźnik Pearla – 5-25.

Metody hormonalne:

Najpopularniejsza metoda antykoncepcji na świecie. Skład środków opiera się na dwóch hormonach: estrogenie i progestagenie, które z jednej strony zatrzymują owulację, z drugiej poprzez pobudzanie organizmu do większej produkcji śluzu unieruchamiają plemniki, co uniemożliwia zapłodnienie.

  • Tabletki antykoncepcyjne (wskaźnik Pearla 0,2):
    • Dwuskładnikowe – zawierają zarówno estrogen, jak i progestagen. Stosuje się je w systemie 21 dni + 7 dni przerwy. Zalecane przede wszystkim młodym kobietom.
    • Jednoskładnikowe – zawierają tylko progestagen. Zalecane dla kobiet w okresie karmienia piersią, palaczek, chorujących na choroby układu krążenia. Stosuje się je bez przerwy w cyklu 28 dni.
  • Plastry antykoncepcyjne – hormony wchłaniane są przez skórę, dzięki czemu mniej przedostaje się do układu krążenia. Zalecane dla kobiet cierpiących na dolegliwości układu krążenia oraz wątroby. Niezalecane dla kobiet z nadwagą. Wskaźnik Pearla 0,9.
  • Krążki – działa na tej samej zasadzie co tabletki antykoncepcyjne. Umieszcza się go w pochwie. Krążek zakłada się na trzy tygodnie, po czym następuje tydzień przerwy. Wskaźnik Pearla 0,65.
  • Implanty – wszczepia się je pod skórę, by stopniowo uwalniały hormony. Jeden implant wystarcza nawet na 5 lat. Zalecane kobietom, które nie planują ciąży w najbliższym czasie. Wskaźnik Pearla 0,2.
  • Zastrzyki – stosowane raz na 3 miesiące. Zawierają tylko progestagen, więc mogą go stosować kobiety w ciąży. Od ostatniego zastrzyku może jednak minąć kilka miesięcy do ponownego zajścia w ciążę. Wskaźnik Pearla 0,3.

Metody chemiczne:

Są to doraźne środki stosowane dopochwowo. Ich skuteczność jest jednak niska, dlatego zaleca się stosowani ich z innymi rodzajami antykoncepcji mechanicznej lub hormonalnej. Wskaźnik Pearla dla tych metod wynosi od 8 do 36.

  • Żele plemnikobójcze
  • Globulki plemnikobójcze

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Redakcja Fusion Marketing Sp. z o.o.

+48 794 502 662

zamowienia@fusionpress.eu