Wyjazd do krajów tropikalnych wymaga odpowiedniego przygotowania medycznego. Szczególnie dotyczy to osób przewlekle chorych. Oprócz niezbędnych szczepień, trzeba również zadbać o badania. Pomogą one lekarzowi odpowiednio przygotować nas do wyjazdu, a także mogą przydać się w razie problemów na miejscu.
Odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu pod względem zdrowotnym, czyli przyjęcie szczepień i wykonanie badań, może pomóc w uniknięciu części problemów.
– Jesteśmy wówczas przygotowani, bo wiemy, w jakim stanie wyjeżdżamy. Ułatwi to także ewentualne leczenie na miejscu. Jeżeli będziemy musieli skorzystać z pomocy lekarza na miejscu, to mając badania, będziemy mogli pokazać mu wartości wyjściowe i zrobić badanie dla porównania. To zdecydowanie uprości całe postępowanie – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Andrzej Marszałek, dyrektor medyczny w Laboratoriach Synevo.
Ekspert zaznacza, że ważna jest nie tylko odpowiednio zaopatrzona apteczka, lecz także przeprowadzenie odpowiednich badania, tak by móc dokładnie skontrolować stan zdrowia. To o tyle istotne, że pobyt w tropikach może nasilić niektóre dolegliwości, szczególnie przy chorobach cywilizacyjnych.
– Osoby, które przyjmują leki rozrzedzające krew, powinny sprawdzić wartość INR. To forma przedstawienia wyniku, która pozwala na porównanie wartości pomiędzy laboratoriami zarówno w kraju, jak i za granicą. Jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek problemu, np. nadmiernego krwawienia czy ryzyka wystąpienia stanu zatorowo-zakrzepowego, będziemy mogli porównać nasze wyniki. Zmiana diety na pewno wpłynie na wartości czasu krzepnięcia, a ta jest nieunikniona podczas wyjazdu do obcego kraju – tłumaczy Marszałek.
Uważać powinny także osoby z dolegliwościami układu moczowego. Inna flora bakteryjna i większa ilość wypijanej wody w tropikach mogą spowodować gorsze samopoczucie. Tropiki mogą również rozchwiać stężenie glukozy we krwi, dlatego chorzy na cukrzycę powinni podczas wyjazdu regularnie kontrolować glikemię.
Kilka tygodni przed wyjazdem warto pomyśleć o szczepieniach. Informacji o tym, jakie szczepienia są zalecane przy podróży do danego regionu, udzielają lekarze chorób tropikalnych lub medycyny podróży. W zależności od kierunku podróży zalecane są szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B, durowi brzusznemu, błonicy czy kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Nie wolno też zapominać o unikaniu rejonów, w których panuje epidemia. Należy zachować ostrożność przy podróżowaniu do krajów Afryki Zachodniej, przede wszystkim Sierra Leone, Gwinei, Liberii i Mali, gdzie wciąż notuje się przypadki zachorowania na gorączkę krwotoczną.
– Jesteśmy zalewani informacjami dotyczącymi zakażeń wirusowych i eboli, wiemy więc, gdzie nie należy jechać. Pamiętajmy też o tym, że czyste ręce chronią przed wirusowymi zakażeniami wątroby – przypomina ekspert.
W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Sanitarna zanotowała ponad 9 tys. zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. Szczepionka zalecana jest w przypadku podróży do większości egzotycznych kierunków, uchronić przed zachorowaniem może jednak higiena osobista oraz unikanie jedzenia z ulicznych straganów i nieprzegotowanej wody.
Źródło: biznes.newseria.pl
Komentarze (0)