Z badań naukowych wynika, że depresję można podzielić na dwa rodzaje — endogenną oraz reaktywną. Ta pierwsza jest spowodowana zaburzeniami biologicznymi, natomiast druga ma związek z wystąpieniem traumatycznego i stresującego wydarzenia, takiego jak strata bliskiej osoby, wypadek czy choroba. W obu przypadkach ważna jest farmakoterapia, niemniej pacjenci ze zdiagnozowaną depresją endogenną powinni w szczególności udać się na psychoterapię online.
Korzyści z terapii online dla osób z depresją
Psychoterapeuta online to osoba, która pracuje z pacjentem w taki sam sposób jak psycholog przyjmujący w gabinecie, a jedyną różnicą jest to, że robi to w formie online, czyli bez wychodzenia z domu. W niektórych przypadkach taka forma psychoterapii jest jedyną możliwą, ponieważ pacjenci nie mają siły ani możliwości, aby prowadzić konsultacje w innej formie niż online. Dotyczy to w szczególności osób, u których zdiagnozowano średnią lub ciężką postać depresji. Terapia psychologiczna za pośrednictwem Internetu odbywa się w formie wideokonferencji. Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, wielu psychoterapeutów umożliwia zapisy na konsultacje nawet tego samego dnia.
Czy psychoterapia online może zastąpić leczenie psychiatryczne?
Wdrożenie prawidłowego leczenia farmakologicznego może być przełomowe dla pacjenta, niemniej zdarza się, że po odstawieniu leków objawy depresji wracają i nierzadko w większym nasileniu. Aby efekty pracy terapeutycznej, były długotrwałe, pacjent musi nie tylko stosować się do zaleceń psychiatry, ale także uczęszczać na psychoterapię indywidualną lub grupową. Terapia poznawczo-behawioralna online, realizowana konsekwentnie przez dłuższy okres, to sposób na utrwalenie pozytywnych zachowań, naukę regulowania emocji oraz przyzwyczajanie się do myśli, że w pewnym momencie dawka leku zostanie obniżona, a pacjent pozostanie sam na sam ze swoimi emocjami.
Psychoterapia online w depresji reaktywnej
Uzyskanie oczekiwania efektów terapeutycznych wymaga współpracy między pacjentem, psychiatrą i terapeutą. Psycholog online powinien pozostawać w stałym kontakcie z psychiatrą i w razie potrzeby komunikować mu, że stan pacjenta nie ulega poprawie lub wręcz przeciwnie — terapia online przynosi rezultaty. Skuteczność psychoterapii jest zatem wynikiem zaangażowania pacjenta i psychoterapeuty. Online czy stacjonarnie - to nie ma znaczenia. Jedna i druga forma może być tak samo skuteczna, mimo że wiele osób stara się demonizować formę psychoterapii online. Dlaczego? Głównym tego powodem jest brak bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Należy jednak pamiętać, że sesje terapeutyczne odbywają się w taki sam sposób, a pacjent zyskuje większy komfort przez to, że znajduje się w bezpiecznej przestrzeni, a to bez wątpienia największa wartość dla osoby straumatyzowanej i odczuwającej złe stany emocjonalne przez większość czasu.
Artykuł partnera
Komentarze (0)