Depilacja to zabieg kosmetyczny usuwania niechcianego owłosienia z ciała.
Metod i środków depilacji jest obecnie wiele, każdy ze sposobów ma swoje wady i zalety, dlatego często stajemy przed dylematem, czy pozostać przy zwykłej maszynce do golenia, czy może raczej wybrać krem do depilacji, plastry z woskiem, a może depilator.
Dostępne metody depilacji:
- Depilacja tymczasowa:
- mechaniczna (golenie maszynką, depilacja woskiem, depilacja pastą cukrową, depilacja depilatorem elektrycznym, nitkowanie),
- chemiczna (krem, żel, pianka).
- Depilacja trwała:
- laserowa,
- fotodepilacja IPL.
Przyjrzyjmy się teraz wybranym najpopularniejszym metodom depilacji czasowej.
Maszynka do golenia
Golenie maszynką to najprostsza i najszybsza metoda pozbycia się owłosienia. Dobrej jakości maszynki na ogół posiadają ostrza dopasowujące się do krzywizn ciała, paski nawilżające, które pozwalają na golenie bez użycia dodatkowej pianki do golenia, a nawet mikrolistki, które chronią skórę przed skaleczeniem. Niestety, włoski bardzo szybko odrastają, skóra traci gładkość i nawet już dwa dni po goleniu trzeba zabieg powtórzyć. Dlatego golenie może być uciążliwe u osób mających ciemne i twarde włoski.
Zalety: metoda szybka, tania, prosta i łatwo dostępna.
Wady: zabieg trzeba powtarzać nawet co trzy dni, aby utrzymać efekt gładkiej skóry, możliwe podrażnienia i skaleczenia.
Depilator elektryczny
Depilator to znana, skuteczna, choć kosztowna metoda depilacji. Dobry depilator to wydatek rzędu 150 zł wzwyż. Depilator elektryczny posiada obracające się bardzo szybko ostrza, które wyrywają włosy wraz z cebulkami. Aby zabieg był efektywny, włoski nie mogą być zbyt krótkie.
Dla osób wrażliwych na ból dostępne są depilatory ze specjalnymi nakładkami chłodzącymi lub masującymi, które mają za zadanie łagodzić nieprzyjemne odczucia podczas zabiegu.
Efekt utrzymuje się około 2-3 tygodni. Niestety, depilator może powodować powstawanie czerwonych kropek na skórze, ale masaż olejkiem tuż po depilacji powinien złagodzić ten problem.
Depilator może również przyczyniać się do wrastania włosków pod skórę, dlatego niezbędne jest częste wykonywanie peelingów.
Zalety: skuteczność, w miarę długotrwały efekt, łatwość wykonania.
Wady: cena, zabieg jest bolesny, wrastające włoski, urywanie włosków zamiast ich wyrwania.
Krem do depilacji
Kremy i pianki do depilacji to jedna z najłagodniejszych metod depilacyjnych. Preparat nakłada się solidną warstwą na skórę przy pomocy specjalnej szpatułki i pozostawia na około 5 - 10 minut. Po upływie czasu wskazanego przez producenta, należy usunąć kosmetyk tą samą szpatułką lub dołączoną gąbką. Zawarte w kremach substancje chemiczne (np. np. kwas tioglikolowy lub jego sole) rozpuszczają strukturę włosa, jednocześnie pozostając bezpiecznymi dla skóry. W składzie preparatów znajdziemy również szereg substancji nawilżających, regenerujących i odżywczych, jak witamina E, alantoina, wyciąg z orchidei czy aloes, co czyni skórę po depilacji jedwabiście gładką. Efekt utrzymuje się do 7 dni, a odrastające włoski są bardziej miękkie niż po goleniu maszynką. Niestety, depilatory w postaci kremu nie wykazują pełnej skuteczności u osób z ciemnymi i twardymi włoskami.
Zalety: metoda prosta i bezbolesna, również dla skóry wrażliwej, widoczne nawilżenie skóry, odrastające włoski wydają się słabsze i cieńsze.
Wady: zabieg jest dość czasochłonny, włosy zaczynają odrastać już po 5 dniach, trzeba wykonać test uczuleniowy na 24h przed zabiegiem.
Plastry do depilacji
Depilacja rozgrzanym woskiem to jeden z najskuteczniejszych sposobów usuwania niechcianego owłosienia. Zabieg usuwa włosy wraz z cebulkami, a jego efekty utrzymują się nawet do 4 tygodni.
Zabieg możemy wykonać w profesjonalnym salonie kosmetycznym lub samodzielnie; wystarczy zaopatrzyć się w aptece lub drogerii w gotowe plastry do depilacji nasączone kosmetycznym woskiem. Nadają się zarówno do usuwania włosów z całego ciała jak i z twarzy. Aby zabieg był skuteczny, włoski muszą mieć długość minimum 4 mm. Najpierw lekko ogrzewamy plaster w dłoniach, a potem nakładamy na skórę i dociskamy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Następnie, naciągając skórę, odrywamy plaster zdecydowanym ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa. Po zabiegu należy zmyć resztki wosku oliwką. Można zastosować kremy opóźniające odrastanie włosków.
Dla skóry wrażliwej i naczynkowej polecane są plastry na zimno. Depilacja woskiem ma wiele przeciwwskazań: nie wolno jej stosować m.in. w ciąży, na skórze podrażnionej, opalonej, z trądzikiem, z zapaleniem mieszków włosowych, przy epilepsji, cukrzycy, żylakach.
Zalety: długotrwały efekt, dokładność, skuteczny również przy ciemnych i grubych włoskach.
Wady: zabieg jest bolesny i czasochłonny, długa lista przeciwwskazań.
Niestety, okazuje się, że metody, które są najbardziej skuteczne to te najbardziej bolesne. Dlatego dla osób wrażliwych najlepsza będzie depilacja chemiczna, a dla osób bardziej odpornych na ból i takich, które dłużej chcą cieszyć się gładką skórą – depilacja woskiem lub depilatorem.
Niezależnie od tego, jaki rodzaj środka do depilacji preferujemy, zawsze warto sięgać po sprawdzone i bezpieczne produkty. Szeroki wybór sprawdzonych kremów, plastrów do depilacji oraz maszynek do golenia znajdziesz na przykład na portalu DOZ.pl: https://www.doz.pl/apteka/k4372-Depilacja
Artykuł partnera
Komentarze (0)