Zmiany pigmentacyjne, które powszechnie określa się jako przebarwienia to niewielkie, czasami nieco bardziej rozległy plamy, które mają kolor ciemniejszy niż otaczające je skóra. Mogą one mieć barwę od jasno brązowej niekiedy nawet do czarnej. Najczęściej pojawiają się ona na twarzy, dekolcie, szyi, dłoniach. Przede wszystkim będą to zazwyczaj takie miejsca, które w szczególny sposób narażone są na działanie promieniowania słonecznego. Te zmiany najczęściej wynikają z zaburzeń pigmentacji skóry i powiązane są bezpośrednio z nadprodukcją melaniny w danym miejscu. Zobacz więcej na celinemed.pl.
Dlaczego powstają takie plamy?
Podstawowa przyczyna to zazwyczaj promienie słoneczne, które działają silnie na te miejsca. Jednak oprócz tego problem może się wiązać również z niedoczynnością nadnerczy, nadczynnością tarczycy, problemami hormonalnymi. Mogą się takie zmiany pojawić w okresie ciąży oraz w trakcie menopauzy. W trakcie terapii hormonalnych. U niektórych te problemy wynikają z naturalnego procesu starzenia się skóry.
Najczęściej pojawiające się zmiany pigmentacyjne
Piegi
To niewielkie jasnobrązowe okrągłe plamki, które pojawiają się u osób, które mają jasny fototyp skóry. Zazwyczaj u osób, które mają zielone oczy oraz rude włosy. Kolor będzie się zmieniał pod wpływem słońca, będą one ciemniejsze. Mogą mieć podłoże genetyczne, dziedziczone po rodzicach. Z wiekiem samoistnie mogą znikać, ale może się ich ilość zwiększyć.
Melasma
To szczególnego rodzaju przebarwienia, które występują u 90% kobiet w ciąży. Związane są one z działaniem hormonów żeńskich estrogenu oraz progesteronu, które podczas eksponowania skóry na słońce będą stymulować produkcję melaniny.
Plamy soczewicowate
Podobne do piegów, jednak różnić się będą większym rozmiarem i mają wyraźniejsze odgraniczenie od skóry nieprzebarwionej oraz miejscem występowania. Można je zauważyć na całym ciele nie tylko w takich miejscach, które są narażone na działanie promieni słonecznych. Z wiekiem ilość może być większa i wtedy mówi się o starczych plamach soczewicowatych.
Przebarwienia pozapalne
Takie przebarwienia pojawiają się najczęściej w tych miejscach, gdzie wcześniej mieliśmy zmiany trądzikowe, uczulenia, poparzenia albo też pewne wysypki skórne takie jak ospa. Może się okazać, że po długim okresie ich występowania nagle samoistnie będą one ustępować.
Jak można sobie z tym poradzić?
Trzeba na początek podkreślić, że przebarwienia nie są niebezpieczne dla osób, u których występują, ale są one defektem kosmetycznym i często powodują niską samoocenę czy brak pewności siebie szczególnie u kobiet. Obecnie mamy jednak sporo różnych metod, dzięki którym będzie sobie można z nimi poradzić. Trzeba jednak wiedzieć, że leczenie przebarwień nie jest proste. Niezależnie od tego czy będziemy to robić farmakologicznie czy zdecydujemy się na lasery musimy się liczyć z trwającym wiele miesięcy procesem, który będzie zmierzał do pokonania tego problemu. Dlatego nie można oczekiwać, że po jednym zabiegu uda się problem przebarwień ostatecznie pokonać.
Zobacz więcej na: intrigo.pl
Komentarze (0)